Resort Valachy opět startuje kurzy pečení frgálů, nově bude i pizza pro děti

Resort Valachy opět startuje kurzy pečení frgálů, nově bude i pizza pro děti

Frgál patří vedle slivovice a kyselice k nejtypičtějším specialitám valašské kuchyně. Kdo by se ho chtěl naučit péct, bude mít opět příležitost v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Od soboty 13. června tam opět startují oblíbené kurzy pečení frgálů pod vedením místních pekařek, jejichž koláče patří k nejvyhledávanějším na Valašsku.

Pravidelné „frgálové“ kurzy pořádá Resort Valachy jako jediný v regionu. Do prázdnin je vypsán ještě termín 27. června, v červenci a srpnu se pak budou konat vždy v úterý a neděli. „Lidi dnes velmi láká regionální gastronomie. Chtějí ji nejen ochutnávat, ale také se v ní něco přiučit. Původně jsme kurzy začali pořádat hlavně pro ubytované hosty, abychom jim zpestřili pobyty v našich hotelech, hosté týdenních pobytů je letos mají zdarma. Hlásí se ale i další zájemci z celé Moravy. Výjimkou nejsou ani profesionálové, pro které je to příležitost porovnat si zkušenosti, a také děti. Kurz je zábavný, školáci ho hravě zvládnou,“ popisuje mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková. Hosté, kteří přijedou na týdenní dovolenou do hotelů Lanterna a Horal, mají kurz v ceně pobytu.

Během tříhodinového kurzu v hotelu Galik si účastníci zkusí celý postup a zhotoví si vlastní frgál, který si odvezou domů i s receptářem. Dozví se i různé tipy a zajímavosti o historii a současnosti frgálu. Ten se na Valašsku dělá podle ustáleného postupu již několik století. První písemné zmínky o něm pochází z roku 1826. Jedná se o unikání pekařský výrobek, jenž nemá v okolních zemích obdoby. V prosinci 2013 se proto stal produktem s chráněným zeměpisným označením Evropské komise. Pravý valašský frgál má průměr 30 cm, váží zhruba 600 gramů a má jednodruhovou náplň, nejčastěji hrušky, tvaroh, mák a povidla. Resort Valachy se zabývá výrobou frgálů od roku 2013. Zásobuje jimi restaurace svých hotelů Lanterna, Horal a Pod Javorem, prodává je v Bistru Razula a dodává do vybraných podniků v regionu, mj. do vlastní Bistrotéky Valachy v Obchodním domě ve Zlíně.

NOVINKA: Kurzy pečení pizzy (nejen) pro děti

Pro velký ohlas připravil Resort Valachy na prázdniny jako novinku další kuchařský kurz, tentokrát se zaměřením na děti. V Bistru Razula, kde se kromě burgerů a grilovaných specialit peče vyhlášená pizza, se mohou naučit její výrobu od chystání těsta včetně jeho nahazování přes přípravu náplně až po upečení. První z kurzů pečení pizzy pod vedením šéfkuchaře Spa hotelu Lanterna Josefa Tydlačky se bude konat v neděli 21. června, poté ve vybraných termínech.

U Bistra Razula, které se nachází hned vedle cyklostezky Bečva, navíc vzniká nová herní zóna pro děti i dospělé s venkovním ohništěm s možností každodenního opékání, posezení u ohně s kytarou a procházkou za valašskými strašidly pro děti.
 

Resort Valachy opět startuje kurzy pečení frgálů, nově bude i pizza pro děti