Úspěch na Mistrovství ČR v saunových rituálech: Wellness Horal má nejlepší saunérku u nás!

Skvělého úspěchu dosáhla na Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech saunérka relaxačního centra Wellness Horal Velké Karlovice Helena Kopřivová.

V soutěži, která se konala v sobotu 16. února v Cedrus Spa Kunětická Hora, saunérka Wellness Horal vybojovala bronzovou medaili. Profesionální saunéry u nás má zatím jen několik relaxačních center. Mistrovství, pořádané pod záštitou České asociace wellness a dalších oborových organizací či CzechTourismu, se letos konalo vůbec poprvé. Jeho vítězem se stal Jaroslav Pallas z domácího Cedrus Spa, druhý byl Lukáš Poluk z Prahy.

Ziskem třetího místa se tak Helena Kopřivová stala nejlépe hodnocenou ženou českého mistrovství.

„Mám radost, konkurence byla opravdu velká. Je to pro mě obrovské povzbuzení do budoucna,“ komentovala svůj úspěch Helena Kopřivová, která se profesi saunérky věnuje ve Wellness Horal Velké Karlovice teprve krátce. Osmadvacetiletá rodačka z blízkého Nového Hrozenkova původně pracovala „u koní“ – v Anglii a poté v dostihové stáji Valencio rodiny Holčákových ve Velkých Karlovicích připravovala závodní koně na dostihy. Po otevření termálních bazénů Wellness Horal zde nejprve pracovala ve Vital baru, saunérkou je od prosince 2012.

„Saunovací rituály jsme začali nabízet návštěvníkům jako jedni z prvních v České republice v létě 2011. Zpočátku šlo o tři rituály denně a obstarával je jeden saunér. Zájem hostů o tuto aktivitu ale neustále roste - dnes už denně organizujeme šest rituálů a obstarávají je tři saunéři. Měsíčně rituály navštíví stovky lidí, letos v lednu jsme měli rekord – přes 1 900 hostů. Helena Kopřivová je jednou z prvních žen saunérek v tuzemsku. Jde o fyzicky náročnou profesi, která je u nás i v cizině spíše doménou mužů. I proto je její úspěch velmi cenný,“ dodal ředitel Wellness Horal Martin Pařízek.

Pojmem saunovací rituály (někdy též saunové či saunovací ceremoniály) se označují procedury spočívající v řízeném saunování pod vedením saunéra. Ten polévá horké kameny aromatickou esencí, čímž zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně i pocit horka. Následně víří ručníkem, vějíři, vlajkami či jinými pomůckami vzduch v sauně, což pomáhá lepšímu otevírání pórů pokožky. Saunér také často hostům podává produkty k potírání kůže, které působí jako maska či peeling. Zanedbatelný není ani prvek zábavy, který se odvíjí od osobnosti saunéra.

V Mistrovství ČR se hodnotila mj. saunérova technika práce s ručníkem, celkový dojem z předvedeného výkonu či vhodnost zvolené aromatické esence. Hlasovali nejen odborníci, ale i široká veřejnost.

Bronz Heleny Kopřivové není prvním úspěchem saunérů Wellness Horal. Na podzim 2012 obsadil saunér Jiří Malina 13. místo na Mistrovství světa v rakouském Grazu.

Wellness Horal je součástí hotelu Horal Velké Karlovice a patří díky množství a kvalitě služeb k nejnavštěvovanějším relaxačním centrům na Moravě. Jeho největším lákadlem jsou termální bazény se slanou vodou vyhřívanou na 36 °C - plavecký bazén dlouhý 20 metrů, zábavně relaxační bazén s divokou řekou, jeskyní a dalšími atrakcemi a malý dětský bazének. Součástí areálu je i kardio fitness centrum a saunový svět s řadou oblíbených terepií. Kromě saunových rituálů jsou tu nabízeny také exotické masáže s rodilými Thajkami, Srí Lančany a Filipínkami. Hosté ubytovaní v hotelu Horal (a také v blízkém Spa hotelu Lanterna) mají do Wellness Horal volný vstup. Stejnou výhodu získají i neubytovaní hosté, kteří si objednají některou z masáží nebo Wellness den pro zdraví.