V Beskydech vznikla síť nabíjecích stanic pro elektrokola

Vyrážíte do Beskyd na elektrokole nebo si chcete jedno půjčit? Na vybraných místech si můžete díky vybudované síti deseti nabíjecích stanic kolo zdarma dobít.

Tři stanice jsou umístěny u půjčoven elektrokol sítě Beskolo - u Wellness hotelu Horal ve Velkých Karlovicích, Horského hotelu Sepetná a ve Ski areálu Bílá. Dalších sedm stanic je k dispozici na frekventovaných výletních místech, většinou u známých restaurací či horských chat. Rozmisťování stanic bylo ukončeno v tomto týdnu. Síť pokrývá oblast Beskyd na území Moravskoslezského i Zlínského kraje.

„Baterie elektrokola sice obvykle vydrží více než 100 kilometrů, když jí ale přece jen dojde „energie“, může cyklista díky dobíjecím stanicím tento problém jednoduše vyřešit. Inspirovali jsme se v rakouských Alpách, kde tato služba již standardně funguje. Zároveň tak chceme podpořit nově vznikající půjčovny a oblibu elektrokol, která mohou zvláště v členité krajině Beskyd přiblížit horskou cyklistiku i méně zdatným výletníkům,“ uvedl Petr Madeja, jednatel ostravské společnosti Madeja sport, která se jako autorizovaný prodejce rakouských elektrokol KTM podílí na vzniku beskydských půjčoven a síť nabíjecích stanic vybudovala.

NÁŠ TIP: Chcete si elektrokolo půjčit na výlet po Beskydech? Navšte naši půjčovnu.

Využití stanic je díky vstřícnosti provozovatelů vybraných míst pro cyklisty bezplatné. Pro elektrokola s pohonem Bosch je možné elektrokolo dobít pouhým připojením  připraveného kabelu. Majitelé ostatních typů s sebou musí mít vlastní nabíječku, kterou mohou zapojit do připravené zásuvky na 230V.  

Elektrokola jsou hitem posledních let. Jde o jízdní kola, která jsou na rozdíl od těch klasických doplněna o elektromotor a usnadňují tak jízdu díky pomocnému elektrickému pohonu. Elektromotor se sám iniciuje při šlapání a násobí jeho sílu, což je výhodou zvláště při jízdě do kopce. I po vybití baterie je kolo provozuschopné, nepřináší ale výhodou snadnějšího šlapání.

Provozovatelé půjčoven mají s elektrokoly dobré zkušenosti. Jejich popularita neustále roste. Podle Tomáše Blably, ředitele Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, u jehož hotelu Horal je jedna z půjčoven a nabíjecích stanic, vyhledávají elektrokola zejména méně zdatní cyklisté, senioři nebo lidé v rekonvalescenci po nemoci či úrazu. „Zajímavé je, že stále častěji si je u nás půjčují také páry, v nichž jeden aktivní sportovec a ten druhý se zdráhá jezdit na společné výlety, protože nechce být svým pomalejším tempem na obtíž. Elektrokolo tento problém ideálně řeší a páry si zážitek ze společného výletu nemohou vynachválit,“ dodává Tomáš Blabla.

>> Více informací na beskolo.cz nebo na valachy.cz


Seznam nabíjecích stanic v Beskydech

Půjčovny elektrokol Beskolo s nabíjecí stanicí:

 • Wellness hotel Horal, Resort Valachy Velké Karlovice
 • Horský hotel Sepetná, Ostravice
 • Ski areál Bílá - SUN Outdoor

Samostatné nabíjecí stanice:

 • Bezručova chata,  Lysá Hora
 • Penzion U Pacošů, Malenovice
 • Restaurace U Pařezu, Čeladná
 • Beskydský pivovárek, Ostravice
 • Horský hotel Čarták, Soláň - dle informací aktuálně mimo provoz
 • Hotel Tanečnica, Pustevny
 • Masarykova chata, Bílá - hřeben
 • NOVĚ: Hostinec Myslivna, Ostravice
 • NOVĚ: Beskydský pivovar, Ostravice