Michelinského kuchaře gastrofestival nadchl, na Valašsko se vrátí

Přibližně 10 tisíc lidí podle odhadů navštívilo 4. ročník Karlovského gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích v roce 2012. Mezi spokojené návštěvníky se zařadil i jeden z hvězdných hostů – šéfkuchař Miguel Rocha Vieira, držitel prestižní michelinské hvězdy.

„Jsem překvapený ohromným rozsahem festivalu a množstvím návštěvníků, nadchlo mě, že nechyběly rodiny s dětmi. Byla to zatím nejhezčí akce tohoto typu pod širým nebem, kterou jsem kdy viděl. Zaujal mě koncept festivalu – že se odehrává na tolika místech. To byste si měli patentovat,“ prohlásil Miguel Rocha Vieira.

Jako host přijel do Velkých Karlovic předvést svůj um při Michelinském obědě a Galavečeři v hotelu Lanterna. Obě byly zcela vyprodány.  Mezi přípravou jídel pro obě akce měl na prohlídku gastrofestivalu jen hodinu času, takže valašské speciality nestihl ochutnat, zato si z dění v údolí přinesl jiný výrazný dojem. „Máte tu krásné ženy,“ dodal s úsměvem sympatický kuchař původem z Portugalska, který si svou vstřícností a stále dobrou náladou získal sympatie personálu hotelu Lanterna.

„Přivezl si s sebou čtyřčlenný tým kuchařů, ale nakonec se mohli zapojit i lidé od nás. Leccos nám dal ochutnat. Mně osobně nejvíc chutnala hovězí polévka, která byla zajímavě ozdobená masovými kostkami a vykrajovanou zeleninou. A co nás zaujalo na jeho stylu práce? Je velmi precizní, hodně si hraje s detaily. A potěšilo nás, že nám pochválil vybavení kuchyně,“ poznamenal šéfkuchař Lanterny Pavel Václavík.

Miguel Rocha Vieira při odjezdu prohlásil, že se do Velkých Karlovic vrátí, tentokrát soukromě. „Máte to tu moc krásné. Rozhodně ještě přijedu – jen relax, spa a lyže… Alespoň na tři dny,“ dušoval se.