Z moravských Valtic do Rakouska po Stezce bosou nohou

Valtice na jihu Moravy jsou proslulé jako oblast vína, pohodové cykloturistiky či památek UNESCO. Teď se tu nabízí turistům další zpestření. Od letošního května je u Valtic otevřena nevšední zážitková atrakce – Stezka bosou nohou. Vzešla ze spolupráce české strany a Rakouska, kde jsou již podobné projekty obvyklé a velmi oblíbené.

Stezka bosou nohou přináší neobvyklou možnost zapojit do „obvyklého“ pěšího výletu všechny smysly. Nejenže na vybraných místech můžete vyzout boty a vyzkoušet, jak na vaše chodidla působí různé přírodní materiály, ale zapojíte také čich a sluch nebo prověříte tělesnou kondici. Nechybí ani příležitost k relaxaci s výhledem do okolí.

Začátek stezky se stanovištěm číslo 1 je sice oficiálně na rakouské straně, ale koncepce trasy je taková, že na ni můžete stejně dobře nastoupit i v Česku – u Kolonády známé také jako Reistna. Ta se tyčí nad Valticemi jako nejvyšší bod Lednicko-valtického areálu, který je pro své mimořádné hodnoty zapsán mezi světové památky UNESCO.

Chůze po písku i šiškách

Pokud vyrazíte od Reistny, na první stanoviště stezky narazíte po pár stech metrech chůze po polní cestě na pahorku s hezkým výhledem do okolní krajiny. Vedle menší rozhledny je tu dokonce i zázemí s grilem pro ty, kteří by chtěli výlet spojit s piknikem z vlastních přinesených zásob. Čeká vás tady také první prověrka pro bosé nohy – cestička z malých oblázků a jako kontrast k ní chodník z písku, který je v teplém počasí příjemně vyhřátý.

Na dalším stanovišti, k níž doputujete polní cestou kolem vinohradů, prověříte prostřednictvím pohyblivých lávek a dalších prvků vaši tělesnou koordinaci. Jediným poněkud riskantním prvkem na celé trase je skluzavka na následujícím stanovišti. Díky větší délce a prudkému sklonu na ní naberete rychlost, s níž zvláště děti nemají výstup ze skluzavky zcela pod kontrolou. Skluzavku můžete pohodlně obejít po schodech.

Kousek dál si posedíte ve starém sudu, v němž se z reproduktorů zaposloucháte do zpěvu ptáků, a do údolí pokračujete po schodech, jejichž jednotlivé stupně vyplňují přírodní materiály rozdílné povahy – pošlapete si po pichlavých drcených šiškách, nasekané kůře stromů a na závěr čeká pohlazení jemnými pilinami, což přináší opravdu zajímavý smyslový kontrast.

Pojďte se brodit bahnem

Zhruba v půlce trasy dorazíte na vůbec nejatraktivnější stanoviště. Projdete se po oblázkovém chodníku či malém bludišti, začtete se do poučných citátů na dřevěných plůtcích a pak se tu také můžete doslova probrodit bahnem. Stačí vyzout boty a vstoupit do několik metrů dlouhého koryta, které je plné jemného mazlavého blátíčka. Za ním nechybí prostor pro umytí špinavých nohou pod tekoucí vodou. Ještě také vyzkoušet svůj čich u testovacích budek. Jistě rozpoznáte, odkud se line vůně levandule a kde jsou cítit růže či citrusy.

Pokud si chcete prověřit, jak jste na tom s pamětí, potěší vás další stanoviště, jehož trasu si podle pokynů na informační tabuli nejprve „nachodíte“ pro zapamatování s otevřenýma očima a pak ji zkusíte absolvovat naslepo.

Zážitek pro děti i dospělé

Při stoupání do kopce v závěrečné části stezky můžete ještě spočinout na dřevěných lehátcích, odkud je krásný výhled na blízkou obec Schrattenberg. Odsud zbývá už jen pár set metrů malým lesíkem, který kdysi patřil do prostoru přísně střežené česko-rakouské hranice, a vynoříte se zpět u Reistny.

Určitě nevynechejte ani její návštěvu. Z kolonády je nádherný výhled do širokého okolí s typickými vršky Pálavy a Mikulovem na dohled. Vidět je odsud i do Rakouska a Slovenska. Návštěvu Valtic můžete zakončit také návštěvou zdejšího zámku nebo některého z mnoha vinných sklepů.

Celá okružní Stezka bosou nohou je dlouhá necelých 5 kilometrů, má 11 stanovišť a velmi volným tempem s poctivým vyzkoušením všech atrakcí na ní můžete strávit pohodové dvě hodinky. Je to zážitek, který si užijí nejen děti, ale i dospělí.

Více na www.valtice.eu.