Recept na legendární valašskou kyselici

Taky jste si oblíbili valašskou kyselici na Horalu? Zkuste si ji uvařit podle návodu šéfkuchaře Jirky Novosada, který kuchyni vede. „Chuťově vynikající a přitom nejjednodušší polévka, na které není co pokazit, když má člověk dobrý základ v surovinách,“ – tak popisuje Jiří jednu z nejoblíbenějších místních specialit, které se zde týdně uvaří a sní až 100 litrů! 

Kyselice patří spolu s frgálem a slivovicí k nejtypičtějším valašským specialitám. Ta naše je tak vyhlášená, že si na ní pochutnávají nejen hoteloví hosté, ale sjíždějí se sem i gurmáni z širokého okolí. Je chuťově silná, kyselá přesně tak akorát a přiměřeně hustá, aby mohla klidně nahradit hlavní jídlo – právě tak, jak to bývalo kdysi běžné na chudém Valašsku. 

Zdejší kuchaři kyselici připravují podle tradičního a léty osvědčeného receptu, který se přitom liší od běžných návodů z kuchařských webů. Ty zpravidla doporučují rychlejší a levnější postup, a sice vařit v hrnci zelí a k němu postupně doplnit opraženou slaninu a další ingredience. „U nás je naopak základem kyselice silný vývar z uzených žeber. Vaříme ho pět hodin a teprve pak k němu přidáváme zelí, které si den předtím nakládáme, aby se dobře proleželo,“ říká Jiří Novosad, šéfkuchař Wellness Hotelu Horal. Právě uzená žebra jsou podle něj nejlepší pro přípravu kvalitního vývaru. „Necháváme si je vozit z valašského řeznictví Singer ze Lhotska u Vizovic, kde nám je dochucují přímo na míru. Důležité je, aby na žebrech byl dostatek tuku. Pokud nemáte žebra, můžete použít i uzenou krkovici nebo plec,“ dodává Jiří Novosad.


Recept na Valašskou kyselici

Na naložení zelí: 200 g kysaného bílého zelí, 1 hlavička česneku, špetka soli, pepř a kmín

Na polévku:

 • 300 g žeber
 • 2 středně velké cibule, 1 hlavička česneku, 2 větší uvařené a oloupané brambory
 • 5 ks bobkového listu, 3 ks nového koření, 3 ks celého pepře
 • 100 g hladké mouky
 • špetka kmínu, soli, pepře a majoránky

(uvedené suroviny jsou na 1 l polévky)

Postup: 

 1. Zelí překrájíme, přidáme mačkaný česnek, špetku soli, pepř a kmín. Promícháme a necháme uležet do druhého dne v lednici.
 2. Žebra vložíme do 1,5 litru studené vody, přidáme obě rozkrojené cibule a koření, vaříme 5 hodin při teplotě 80–90 °C. 
 3. Uvařená žebra vyjmeme z hrnce, necháme vychladnout při pokojové teplotě. Poté stáhneme maso od kosti a pokrájíme na kostičky. „Důležité je nechat maso přirozeně vychladnout při pokojové teplotě, nikdy je nechladit „šokem“,“ upozorňuje šéfkuchař Jiří Novosad z Wellness hotelu Horal.
 4. Do vývaru přidáme uleželé zelí a asi hodinku vaříme. 
 5. Když je zelí měkké, vrátíme maso zpět do vývaru. 
 6. Hladkou mouku rozmícháme v hrníčku se smetanou a opatrně vlijeme do vývaru. Takto polévku zahustíme. Krátce povaříme.
 7. Až na závěr přidáme již uvařené brambory nakrájené na kostičky a majoránku. Naposledy promícháme a můžeme podávat.
TIP od šéfkuchaře Jiřího Novosada: Polévka je sytá, povzbuzující a díky kysanému zelí také plná vitamínů. Proto se hodí zařadit ji do jídelníčku zvláště v chladnějších měsících roku. Cennou službu udělá i po náročnějším večírku nebo oslavách silvestra.