Jak připravit vynikající smoothie?

Léto je konečně tady! Zahrádky i sady plodí „jako o život“, také na trzích se nyní dá nakoupit spousta čerstvého, voňavého a chutného ovoce i zeleniny. Léto zkrátka přímo vybízí k tomu, využít veškeré dostupné dary přírody v kuchyni.

Jedním z nejlepších způsobů, jak ovoce a zeleninu zužitkovat a získat z nich maximum látek prospěšných organismu, jsou smoothies – čerstvé ovocné a zeleninové koktejly. Díky moderním výkonným mixérům, které jsou dnes dostupné v obchodech, si může doma připravit chutný a výživný koktejl opravdu každý.

Tipy, jak kombinovat suroviny do smoothie

Nejste si jistí, které suroviny k sobě chuťově ladí? A co vše může vaše smoothie obohatit o užitečné látky a vitamíny? Načerpejte při skladbě surovin inspiraci ze složení smoothies ve Spa hotelu Lanterna. Pro hosty zde připravují:

 • Smoothie pro detoxikaci – čerstvý ananas, banán, řapíkatý celer, zelené jablko, špenátové listy, citron, voda/led + superpotraviny: kapusta, mladý ječmen
 • Smoothie pro posílení imunity – 100% jablečný džus, banán, jablko, červená řepa, mrkev, maliny, voda/led + superpotraviny: chia semínka
 • Smoothie pro dobrou náladu – mléko bez laktózy, banán, med, voda/led + superpotraviny: ořechy, kešu, prášek z nepražených kakaových bobů

 

Příprava krok za krokem. A nezapomeňte na led

Pokud si nejste jistí, jaký poměr surovin nebo počet otáček mixéru zvolit, zkuste si jeden koktejl ze snídaňového bufé Spa hotelu Lanterna připravit s praktickým návodem a tipy:
 
Smoothie pro posílení imunity (suroviny na 4 dcl – pro 2 osoby):        

 • 2 dcl 100% jablkového džusu 
 • 1 oloupaný banán 
 • 1 menší syrová oloupaná červená řepa 
 • 1 mrkev 
 • 1 zelené jablko 
 • 100 g mražených malin 
 • 1 polévková lžíce chia semínek 
 • 1 dcl vody nebo hrst ledu 

Nabídka smoothies ve Spa hotelu Lanterna

Pokud v tomto směru nemáte zkušenost, nechejte si vhodné kombinace poradit od Josefa Tydlačky, šéfkuchaře Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Vyhledávaný wellness hotel v Beskydech, zaměřený na wellness služby a nabídku kvalitní a zdravé gastronomie, rozšířil jako jeden z prvních v České republice nabídku snídaní právě o smoothies z čerstvého ovoce, zeleniny a také superpotravin, což jsou potraviny s výjimečným obsahem prospěšných látek (řadí se mezi ně například chia semínka, kakaové boby, kešu nebo mladý ječmen).

„Hostům nabízíme tři druhy smoothies. Tato novinka se velmi chytla, hosté ji uvítali. Již dvě skleničky takového koktejlu jsou totiž plnohodnotnou snídaní, která obsahuje vše potřebné pro začátek nového dne,“ říká šéfkuchař Josef Tydlačka.

Kuchaři k přípravě smoothies používají mixéry ETA Vital Blend. „Máme s touto značkou dobrou zkušenost, používáme v kuchyni i jiné její spotřebiče včetně univerzálních robotů Gratus. Jsou kvalitní a spolehlivé, mixéry Vital Blend navíc svými parametry výborně splňují požadavky na výkon a vysoký počet otáček, což je důležité právě při přípravě smoothies či raw pokrmů. Pokud chcete mít opravdu kvalitně vymixovaný koktejl, vyplatí se při nákupu mixéru nešetřit,“ dodává Josef Tydlačka.