Kulíškova naučná stezka

Kulíškova naučná stezka

Zveme vás s dětmi na výlet do přírody! Kulíškova naučná stezka je délkou i profilem ideální pro rodinný výlet s dětmi: měří zhruba 2,5 km a má 11 zastavení. Díky možnosti četných zastávek a malému převýšení ji tedy zvládnou i malí výletníci a rodiče s kočárky. Atraktivní a zábavnou formou přibližuje zajímavosti přírody CHKO Beskydy.

Stezka začíná u hotelu Pod Javorem u sjezdovky Horal, jen 30 metrů od cyklostezky Bečva. Poté vede údolím Dynčák podél golfového hřiště, po úbočích lesy i kolem pastvin s ovcemi a končí u hotelu Horal. Zajímavostí je, že informační tabule i hrací prvky jsou vyrobeny z přírodního materiálu typického pro zástavbu valašské krajiny – ze dřeva.

Všechny stezky jsou aktuálně zazimovány, vydat se na ně budete moci zase až v jarním období. Děkujeme, že dopřejete zvířecím obyvatelům lesa a luk ničím nerušený zimní spánek.

MAPA STEZKY

Kdo je kulíšek?

„Průvodcem“ stezkou je kulíšek, což je vzácný druh sovy hnízdící právě ve Velkých Karlovicích. Je nejmenší sovou žijící u nás, velkou asi jako špaček, která je chráněná v rámci celé EU. Kulíšek na cestě přírodou „potkává“ na 10 zastaveních různá zvířata, povídá si s nimi a děti se tak dozvídají, jak se zdejším zvířatům žije, čím se živí, kde bydlí a další zajímavosti.

Hádanky, úkoly i krmení oveček

Součástí zastavení jsou vedle informačních panelů také interaktivní prvky. Děti dostávají různé hádanky a úkoly, na něž odpovědi najdou ukryté pod „pokličkou“ či na druhé straně tabule. Veškeré texty jsou uvedeny také v angličtině. Na vybraných místech jsou instalovány hrací prvky.

Děti si tak mohou třeba vlézt do zvětšeniny ptačí budky a vyzkoušet si, jaký má kulíšek ze svého obydlí rozhled. Jinde si otestují svoji rovnováhu na kladině. Poslední stanoviště je doplněno o automat na krmení ovcí, které obývají zdejší pastviny. Stačí vhodit pětikorunu a automat vydá hrst granulí.

NÁŠ TIP: Zastavte se s dětmi po procházce v hotelu Horal a ochutnejte Kulíškovo menu s dárkem - plyšovým zvířátkem.

Další tipy pro rodiny s dětmi

Údolím Léskové, kde se nachází Resort Valachy, vede cyklostezka Bečva, která je díky nenáročnému terénu vhodná pro rodiny s dětmi. Všechny tři hotely Resortu Valachy nabízí rodinné pokoje a u vybraných typů pobytů ubytování dětí zdarma.

 

DALŠÍ TIPY NA VÝLETY