Překrásná jarní podívaná: louku u Horalu opět rozzářily orchideje

Překrásná jarní podívaná: louku u Horalu opět rozzářily orchideje

Louky ve Velkých Karlovicích v těchto dnech opět nabízejí návštěvníkům překrásnou pestrobarevnou podívanou. Na řadě míst vykvetly vzácné vstavače a zbarvily louky do červené či žluté barvy.

Jedním z míst, kde se pravidelně vyskytují ve velkém množství, je louka pod Wellness hotelem Horal v Resortu Valachy.

V Chráněné krajinné oblasti Beskydy se vyskytuje několik vzácných druhů vstavačovitých orchidejí. Konkrétně u Horalu vykvetl prstnatec májový.

Vidět jej nyní můžete na golfovém hřišti na svahu pod hotelem, zejména v takzvané biozóně, kam je v souladu s ochranářskými pravidly přísně zakázán vstup nejen golfistům, ale také všem dalším návštěvníkům Beskyd. I proto se zde daří udržet příznivé podmínky pro chráněné rostliny i živočichy.

Vstavačovitá rostlina prstnatec májový je v České republice chráněna jako ohrožený druh. Daří se jí na podmáčených loukách, které dříve byly v krajině běžné, ale v poslední době jich ubývá. Jedním z posledních míst volného výskytu je právě CHKO Beskydy.

Na louky s rozkvetlými vstavači nyní narazíte i na dalších místech v okolí Velkých Karlovic, na hřebenech i v údolí.

Prosíme, nevstupujte přímo na trávník a mezi rostliny! Růžovo červené květy orchidejí jsou dobře vidět z blízkého turistického chodníku.

Překrásná jarní podívaná: louku u Horalu opět rozzářily orchideje