Běžecké lyžování za frgálem ve Velkých Karlovicích

 

Běžecké lyžování za frgálem ve Velkých Karlovicích

Čím dál větší oblibě u běžkařů se ve Zlínském kraji těší beskydské Velké Karlovice. Desítky kilometrů výborně upravovaných tras tu doplňují doprovodné služby, výborné jídlo i možnosti relaxace, atmosféru podtrhuje půvabná kulisa okolních lesů a dřevěných chaloupek. To vše doslova na dosah, hodinu cesty autem z větších měst v okolí včetně Slovenska. Stopy tak lákají nejen vícedenní návštěvníky, ale i ty, kteří si chtějí vyjet na běžky jen „na rychlou otočku“.

Celá oblast je protkána strojově upravovanými a pečlivě značenými trasami různé délky a náročnosti, které se větví do několika údolí i na hřebeny okolních hor.

Přímo v obci, v rovinatém údolí, je karlovickým obecním úřadem upravováno a značeno 50 km běžeckých tras ve 13 okruzích, které se vzájemně prolínají. Zvláště začátečníci jistě ocení, že se zde mohou klidně celý den prohánět na běžkách nenáročným terénem, aniž by opustili hranice obce, která jen „od cedule k ceduli“ měří 10 kilometrů. Nejoblíbenější je rozlehlá louka mezi Spa hotelem Lanterna a Ski areálem Machůzky, kde mají běžkaři k dispozici hned několik stop a který slouží i pro tréninky zkušeným sportovcům (i s možností bruslení). V blízkosti se navíc dá snadno zaparkovat (pod sjezdovkou Razula). 

Na tuto síť v údolí navazuje dalších 50 km běžeckých tras, upravovaných sdružením obcí Horní Vsacko na okolních hřebenech. Snadno se tak dostanete ke krásným výhledům do okolí. K nejvyhledávanějším místům s výhledem patří rozhledna Ztracenec na česko-slovenském pomezí.

Doprovodné akce pro běžkaře

Tou první bude tradiční Karlovská padesátka, závod zařazený do známé série Skitour. Uskuteční se v sobotu 25. ledna, závodníci mají na výběr trasy v délce 50, 25 a 10 kilometrů, přičemž nejkratší trasu je možné absolvovat i ve štafetě. Den předtím, pátek 24. ledna, je zasvěcen závodům dětí.

Od 26. do 29. ledna se ve Velkých Karlovicích koná Škola běžeckého lyžování. Je určena jak začátečníkům, tak i těm, kteří se chtějí na běžkách zdokonalit. Školu se zázemím v hotelu Lanterna vedou zkušení instruktoři, kteří účastníky naučí nejen to, jak ovládnout klasický styl a bruslení, ale také jak správně namazat běžky, vše i s videoanalýzou tréninků a možností zapůjčení vybavení a neomezeným vstupem do Wellness Horal pro odpočinek po sportování.

V sobotu 8. února se chystá závod Noční stopa Valachy, první letošní akce seriálu Valachy tour. Závod na 15 kilometrů má neobvyklou atmosféru díky tomu, že se koná za tmy. Startuje se intervalově od 18 hodin, podmínkou účasti je vybavení čelovkou.. V podvečerním čase, ještě před setměním, jsou na programu závody dětí

Užitečné tipy pro běžkaře

  • Kde se občerstvit? Podél stop v údolí je několik hospůdek. Vyhledávané je Bistro Razula pod sjezdovkou Razula, jen 50 metrů od stopy v údolí Léskové. Kromě tradiční moravské kuchyně tu najdete i vždy čerstvé frgály – typické valašské koláče přímo z místní pekárny (nejen nejoblíbenější hruškové a tvarohové, ale i makové a povidlové). Restaurace hotelu Pod Javorem na konci údolí pak nabízí velmi chutnou tradiční domácí kuchyni včetně poledních menu.
  • Kde si půjčit běžky? Přímo u parkoviště vedle sjezdovky Razula je půjčovna, kde nabízejí zapůjčení setu za 300 Kč na den.
  • Kde si odpočinout? Zahřát se můžete v termálních bazénech a saunách relaxačního centra Wellness Horal, které je otevřeno denně až do 21:30 hodin. Pro unavené svaly lze doporučit některou z masáží, které zde poskytují maséři z Thajska, Srí Lanky, Filipín, Bali a Indie. V nabídce je i speciální masáž nohou.
  • Kde zaparkovat? Na parkovišti u sjezdovky Razula, u ski areálu Machůzky, v centru obce (u koupaliště a školy). Parkoviště jsou zpoplatněna (100 Kč).
  • Informace o stavu tras: Web obecního úřadu.