Běžky jsou bezpečný a levný sport. Vyzkoušejte je třeba na Valašsku

Běžky jsou bezpečný a levný sport. Vyzkoušejte je třeba na Valašsku

Na běžky se může vydat prakticky kdokoliv. Pohyb si totiž vždy uzpůsobí vlastnímu tempu a kondici. Navíc se podívá na krásná místa a ujede větší vzdálenost, než by ušel pěšky. Běžkování je bezpečné, a právě Valašsko nabízí ideální podmínky.

Jak by měl postupovat člověk, který s běžkováním začíná, neví, jak mu půjde, jestli ho bude bavit… Měl by si lyže rovnou koupit, nebo spíš půjčit? „Určitě půjčit. Běžkování je nový sport a nevíte, zda vás osloví. Jakmile běžky vyzkoušíte, poznáte, jestli je tohle aktivita, které se chcete pravidelně věnovat. Po takovém rozhodnutí už je vhodná doba běžky zakoupit. Proto jsme se už loni rozhodli pro novou službu a běžky našim hostům na hotelech Lanterna i Horal zdarma půjčujeme. Vítají to i ti, kteří si s sebou na dovolenou zapomenou vzít vlastní, nebo rádi otestují jinou značku,“ říká instruktorka lyžování Kristýna Veitová z Resortu Valachy a dodává, že nejlepší je pro začátečníky vzít si k sobě na chvíli někoho zkušenějšího, kdo vysvětlí základy.

NÁŠ TIP: V rámci Zimní dovolené vám rádi zapůjčíme bezúdržbové běžky YOKO s technologií Optigrip® včetně vybavení. A v ceně jsou také další benefity: třeba neomezený vstup do wellness nebo ubytování dětí zdarma. Více informací zde.

Po krátkém přiblížení techniky může prý na běžky prakticky kdokoliv. Vše si uzpůsobí svému tempu a kondici. „Běžky mám spojené s výletem. Člověk se tak vždy podívá na hezká místa, ujede zpravidla větší vzdálenost, než by ušel pěšky, a příjemně se zapotí. Navíc při tomto sportu pracují všechny svaly v těle a cítíte se být příjemně unavení z vědomí, že jste udělali něco dobrého pro své tělo. Je to zároveň velmi účinný sport pro posílení kardiovaskulárního systému,“ připomíná instruktorka. Za jak dlouho se pak naučíte správné technice jízdy na běžkách, je velmi individuální a záleží to na mnoha faktorech – například, zda pravidelně sportujete, nebo jste už jezdili na lyžích. Zanedbatelná není ani ekonomická stránka tohoto sportu. Zatímco na sjezdové lyže si kupujeme speciální výbavu – od přilby přes páteřní ochranu, speciální spodní prádlo i funkční svrchní oblečení, na běžky se můžete vybavit levněji, často i tím, „co dům dal“, například oblečením používaným v jiných ročních měsících na běh či jízdu na kole.

Dostatek sněhu a večerní romantika s čelovkou

A proč by měli lidé, kteří rádi běžkují, zamířit zrovna na Valašsko? „Velké Karlovice mají téměř každou zimu dostatek sněhu. Lidé mohou využít rovinek na louce pod Spa hotelem Lanterna nebo zamířit rovnou na hřebeny. Tratě se pravidelně upravují. Já osobně nejvíce využívám trasy od parkoviště u Lanterny do centra Velkých Karlovic a zpět. Je to rovina, na které můžu i bruslit. Toto místo využívají často i začátečníci. Jste totiž stále v obci, kousek od hlavní cesty a na dosah místních hospůdek, s krásnou kulisou dřevěných chaloupek a nemáte kde zabloudit,“ dává vyzkoušený tip Kristýna Veitová. 

Celá oblast Velkých Karlovic je protkána strojově upravovanými a pečlivě značenými trasami různé délky a náročnosti, větví se do několika údolí a jen páteřní silnice „od cedule k ceduli“ měří téměř 10 kilometrů. Přímo ve Velkých Karlovicích je obecním úřadem upravováno a značeno 50 km běžeckých tras ve 13 okruzích, které se vzájemně prolínají. Na tuto síť v údolí navazuje dalších 50 km běžeckých tras, upravovaných sdružením obcí Horní Vsacko na okolních hřebenech.

„Pro úplné začátečníky je vhodná louka pod Spa hotelem Lanterna, kde je několik stop na klasiku i trasa upravená na bruslení (okruh pod Lanternou měří 1 km, je zcela rovný a ideální na správné naučení běžkařské techniky). Můžete se vydat také na 3 km dlouhou trasu mezi Lanternou a Machůzkami, která má správnou šířku také pro bruslení,“ upozorňuje Kristýna Veitová, instruktorka lyžařské školy Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.  

5 tipů pro běžkaře

  1. Pořiďte si univerzální lyže na klasiku i skate. Na začátek volte raději kratší běžky kvůli snazší manipulaci, ideální jsou také "šupiny", kdy se můžete vydat na běžky bez nutnosti mazat voskem.
  2. I pro běhání na lyžích vybírejte raději boty o číslo větší, než je vaše běžná velikost.
  3. Co by měla obsahovat další doporučená výbava na běžky? „Termo prádlo, tenkou čepici, tenké rukavice, tenký nákrčník a sportovní brýle. Oblečení je vždy lepší vrstvit. Více tenkých vrstev má mnohem větší efekt než jedna tlustá vrstva. Při delší trase se hodí i nosič na pití nebo malý batůžek, nejlépe s integrovanou pláštěnkou, která uchrání věci i při hustém sněžení,“ dává tip instruktorka Kristýna Veitová. 
  4. Karlovice nejsou žádný Václavák. „Stopy nikdy nebývají plné lyžařů, abyste se jim museli vyhýbat. A pokud by se přece jen sešlo více lidí, můžete si počkat na večer a vyrazit po setmění s čelovkou. To je úplně jiná romantika!“ vzkazuje instruktorka.
  5. V karlovických stopách se v zimě konají i závody, kterých se můžete zúčastnit. Nejznámější je Karlovská padesátka. Neobyčejným zážitkem je závod Noční stopa Valachy, která se jede po setmění s čelovkami. V roce 2021 se bude konat 6. února.
  6. Jako místo pro odpočinek můžete ve Velkých Karlovicích využít Bistro Razula pod sjezdovkou Razula, jen 50 metrů od stopy v údolí Léskové. „Doporučuji dát si kromě tradiční moravské kuchyně i vyhlášený Valachy burger, čerstvou pizzu a vždy čerstvé frgály – typické valašské koláče přímo z místní pekárny. Mezi ty nejoblíbenější patří hruškové a tvarohové, ale vynikající jsou i makové a povidlové,“ doporučuje na závěr instruktorka Kristýna Veitová z Resortu Valachy.

Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích je díky komorní atmosféře, klidné lokalitě a špičkovým wellness službám ideálním útočištěm pro ty, kdo vyhledávají pohodovou relaxaci. Při ubytování máte v ceně nejen snídani a večeři, ale také neomezený vstup do wellness pro dokonalý odpočinek po zimním sportování a nově také zapůjčení běžek. Večerní program si hosté můžou zpestřit drinkem i příjemnou společností barmanů, jejichž "pracoviště" je nyní dočasně přesunuto do hotelové restaurace.

Běžky jsou bezpečný a levný sport. Vyzkoušejte je třeba na Valašsku