Frgálová manufaktura

V rámci teambuildingových a firemních akcí či pro zpestření konferencí a kongresů vám nabízíme originální program, v němž si můžete vyzkoušet výrobu typické valašské speciality – valašského frgálu.

Frgál je druh sladkého pečiva tradičně vyráběný na Valašsku. Na rozdíl od koláčů frgál má obvykle průměr kolem třiceti centimetrů, je vyroben z kynutého těsta a je posypán sladkou drobenkou.

Náplně frgálů jsou takřka výhradně sladké. Mezi nejpopulárnější patří makový, tvarohový, povidlový a hruškový frgál. Existují také méně obvyklé náplně jako například jahodové a meruňkové frgály. Pro frgál je typické, že na jeden koláč se používá jen jeden druh náplně - různé náplně se nikdy nekombinují.

Označení „frgál“ se původně používalo pro zmetky, tedy nepovedené kusy koláčů. Dříve se pekly také slané druhy frgálů s náplní z kysaného zelí nebo řepy, ty už se v současnosti příliš nevyskytují.

Frgály se pekly pro slavnostní příležitosti, svatební hostiny a lidové slavnosti. První písemné zmínky o frgálech pocházejí z roku 1826 a jedná se o unikání pekařský výrobek, který nemá v okolních zemích obdoby. V prosinci 2013 se stal valašský frgál produktem s chráněným zeměpisným označením, které uděluje Evropská komise. Mezi tradiční perly Valašska patří slivovice a právě frgály. Další rozšířený omyl je ten, že se frgál zalévá lázněmi rumu. Jedná se o výmysl, který s původními frgály má pramálo společného.

Při dvou a půl hodinové Frgálové manufaktuře si vyzkoušíte celou přípravu frgálu – chystání těsta, rozválení frgálu, jeho zdobení a upečení. Věnovat se vám budou naše zkušené pekařky. Dozvíte se i zajímavosti o historii a pravidlech výroby frgálu, jenž od roku 2013 požívá ochrany Evropské unie.

Na závěr si můžete vzájemně ohodnotit svoje výtvory. Každý účastník si odnese vlastnoručně upečený frgál a jako dárek na památku pekařskou zástěru Resortu Valachy.


 

Kontakt pro korporátní klientelu

Pořádáte firemní školení, akci pro zaměstnance či teambuilding? Přesnou kalkulaci aktivit pro korporátní klientelu v celém Resortu Valachy vám rádi poskytneme na požádání - kontaktujte naše manažery akvizice.


 

Manažerka akvizice pro Moravu:
Ing. Sandra Bělunková
Mobil: +420 725 392 866
E-mail: BelunkovaS@hptronic.cz
 

 
Manažer akvizice pro Čechy:
Obchodní a marketingový ředitel
Ing. Michal Vala
Telefon: 602 522 188
E-mail: ValaM@valachy.cz