Představujeme naše šéfkuchaře

Ochutnejte to nejlepší z valašské gastronomie v moderním pojetí v Resortu Valachy. O vaše chuťové pohárky se postarají zkušení šéfkuchaři našich restaurací se svými týmy.

Restaurace Spa hotelu Lanterna a Wellness hotelu Horal jsou vyhlášené vynikající kuchyní, v níž nechybí výběr krajových specialit. Každá z restaurací má svůj vlastní jídelníček, který sezónní obměňuje  a přináší trochu jiné zážitky, do nichž se promítá osobnost šéfkuchařů. Každý z nich má své oblíbené suroviny a postupy. Ochutnejte to nejlepší nejen z valašské kuchyně.

Josef Tydlačka

  • šéfkuchař Spa hotelu Lanterna

Josef Tydlačka žije s manželkou a dvěma dětmi v Halenkově, jen pár kilometrů od Velkých Karlovic. Kuchařské povolání má „v genech“: k vaření ho přivedla jeho maminka, která pracovala jako kuchařka v restauracích i hotelech.

„Když jsem do Lanterny přišel, byla zde ještě gastronomie jiná, poplatná minulé době, a já jsem měl příležitost být u jejího postupného přerodu do dnešní moderní podoby. Profilujeme se moderní valašskou gastronomií z čerstvých surovin, spolupracujeme s regionálními dodavateli a farmáři, pořádáme degustační večery pro gurmány, spolupracujeme s předními vinaři i michelinskými šéfkuchaři.“

V Lanterně působí patnáct let, z toho tři roky byl zástupcem šéfkuchaře a v posledním roce výkonným šéfkuchařem. V roce 2018 vystřídal na postu šéfkuchaře Pavla Václavíka, po jehož boku celou dobu pracoval.

Stejně jako jeho předchůdce je valašským patriotem, zastáncem moderní krajové gastronomie. Zajímá se ale také o gastronomii respektující speciální či dietní stravu - bezlepkovou, bezlaktózovou, raw stravu nebo nízkohistaminovou dietu. „Ne každý kuchař to má rád, ale pro mě je to výzva. Přibývá hostů, kteří speciální stravu potřebují a velmi oceňují, když k jejich potřebám přistupujeme vstřícně. Baví mě hledat nové recepty a vymýšlet, co bychom jim mohli nabídnout na speciální přání,“ popisuje Josef Tydlačka.

Inspirací jsou mu vedle stáží v jiných restauracích také spolupráce s michelinskými šéfkuchaři. Spa hotel Lanterna každý rok na podzim hostí uznávané osobnosti při Karlovském gastrofestivalu. Místní kuchaři se díky tomu podílejí na přípravách Michelinských menu. „Je to vždy velmi zajímavá práce, při níž pochytíte spoustu užitečných dovedností. Jde třeba o to, jak tito špičkoví kuchaři přistupují k surovinám, o jejich tvořivost a fantazii. To je pro mě velká škola.“

  • Co považujete za svou doménu? Rád pracuji třeba se zvěřinou a jehněčím masem, ale také mě baví klasika – nejrůznější omáčky

 


 

Jaroslav Orság

  • šéfkuchař Wellness hotelu Horal

Pochází přímo z Velkých Karlovic a ke kuchařině ho přivedla záliba v jídle. „Vždy mi chutnalo a ve 12 letech mě chytlo i vaření. Svou roli určitě sehrálo i to, že mi imponovalo podnikání mého strýce, který byl kuchařem a měl vlastní restauraci,“ vypráví Jaroslav Orság.

Hned po ukončení školy v roce 2004 začal pracovat v hotelech Resortu Valachy, nejprve v hotelu Galik, poté jako zástupce šéfkuchaře hotelu Lanterna Pavla Václavíka. Následovala dosud největší profesní výzva – pozice šéfkuchaře hotelu Horal, který se právě během rozsáhlé rekonstrukce měnil v moderní wellness hotel a bylo třeba posunout zastaralý způsob kuchyně k moderní gastronomii.

Jaroslav Orság kvůli tomu absolvoval stáž u Pavla Mareše, jedné z největších osobností české gastronomie, který je držitelem řady ocenění, mj. juniorského i seniorského titulu Kuchař roku ČR. Jeho „školu“ pak Jaroslav Orság uvedl do praxe v hotelu Horal. Ten je dnes široko daleko vyhlášený tradičními krajovými specialitami v moderní úpravě. Mnozí lidé tvrdí, že zdejší valašské polévka kyselice je široko daleko nejlepší.

„Naší prioritou jsou čerstvé a kvalitní suroviny a navíc takové, které v našem kraji byly odedávna součástí tradiční kuchyně. Často pracujeme například i s málo obvyklými surovinami jako jsou pohanka, jáhly, červená řepa, jehněčí maso… Využíváme při tom osvědčené krajové recepty. Hodně jsem si jich vyhledal ve starých kuchařských knihách po babičce.“

  • Co považujete za svou doménu? Zvěřinové ragú a pečené jehněčí kolínko.
  • Co sám nejraději jíte? Kvalitní zvěřinu a čerstvé ryby v jakékoli úpravě.