Tipy na rodinný výlet: Kulíškova naučná stezka a Hledání pokladu na Galiku

Máte problém vytáhnout děti na túru do přírody? Možná je snadněji nalákáte, když jim slíbíte zábavný výlet se sovou kulíškem a krmením oveček nebo dobrodružné hledání pokladu.

Toto zpestření výletů s dětmi nabízí dvě turistické trasy ve Velkých Karlovicích. Resort Valachy, sdružující karlovické hotely Lanterna, Horal a Galik, je připravil právě pro rodiny, které zdejší oblast rády vyhledávají. Obě trasy mají přiměřenou délku i převýšení, aby je zvládli i malí výletníci. Místa, z nichž obě trasy startují, jsou od sebe vzdálena cca 3 kilometry.

Kulíškova naučná stezka

je 2,5 km dlouhá trasa, která na 10 zastaveních přibližuje zvířata žijící v CHKO Beskydy. Délkou a mírným profilem je vhodná i pro nejmenší děti a rodiče s kočárky. Průvodcem stezkou je kulíšek, což je vzácný druh malé chráněné sovy velké asi jako špaček, hnízdící v okolí Velkých Karlovic. Stezku lemují dřevěné hrací prvky (houpačka, lávka, xylofon apod.) a info tabule s hádankami, vždy z druhé strany opatřené také anglickou verzí. Poslední zastavení je u pastviny, kde se často zdržují ovce. Děti si je mohou pohladit a nakrmit (třeba granulemi z automatu, který je umístěn přímo u ohrady).

Stezka začíná u Hotelu Pod Javorem, kam se dá dojet po cyklostezce Bečva, a končí u hotelu Horal. Zde se mohou děti na závěr posilnit Kulíškovou specialitou – dětským jídlem s plyšovým kulíškem v ceně. Více také zde.

Další tip: Výlet na Kulíškovu naučnou stezku můžete v cíli, u hotelu Horal završit koupáním v oblíbených termálních bazénech Wellness Horal, které jsou nositelem Ceny Kudy z nudy za Podnikatelský počin roku 2011. U hotelu je také půjčovna segway s možností projížděk s průvodcem (pro návštěvníky nad 140 cm), grilovací terasa a restaurace s dětskými koutky, bowling nebo golfové hřiště nabízející i výuku pro děti. V létě se v Horalu konají pravidelně animační programy pro děti. Pro ubytované hosty jsou zdarma, ale za poplatek je mohou využít i ostatní návštěvníci. Pokud si rodič objedná masáž ve Wellness Horal, může hlídání s animací využít zdarma. Zajímavostí v nabídce Wellness Horal jsou nově nabízené masáže pro děti a těhotné ženy.

Hledej poklad na Galiku

je 6 km dlouhá turistická trasa založená na principu geocachingu. Délkou i převýšením je náročnější než Kulíškova stezka a je vhodná pro děti školního věku. Vede okolím hotelu Galik a sjezdovky Galik v karlovickém údolí Léskové - lesem, po horském hřebenu i po pěšinách přes louky a pastviny. V recepci hotelu Galik si vyzvednete podrobný popis cesty s trasovými body. Už samo jejich hledání v terénu bez nápovědy mapy je pro děti vítaným dobrodružným prvkem. Během cesty jsou na deseti místech připraveny soutěžní úkoly, přičemž odpovědí na otázku je vždy jedno číslo. Sesbíráním všech číselných údajů získáte kód pro otevření schránky s pokladem, který najdete po návratu z trasy opět v recepci hotelu Galik. V souladu s principem geocachingu si děti mohou něco z pokladu odnést domů výměnou za jinou drobnost, kterou ve schránce nechají pro své následovníky. Více také zde.

Další tip: Výlet můžete zakončit v restauraci či na terase hotelu Galik, který vyniká chutnou a cenově dostupnou kuchyní. V restauraci je i menší dětský koutek a bowling.

Zajímavost: Zpestřením této trasy je, že vede kolem nové rozhledny Miloňová (otevřena od podzimu 2012). Trasa vede v první části lesem a poté nádhernou „otevřenou“ valašskou krajinou. Zatímco děti hledají odpovědi na soutěžní otázky, rodiče jistě ocení, že se během výletu pokochají nejen romantickými výhledy, ale také krásou typických valašských dřevěnic či unikátní roubené zvoničky „Za Miloňovou“, která po nedávné opravě září novotou. Více informací.

Další zajímavosti pro rodiny s dětmi